Blog > Komentarze do wpisu

Poznańskie inicjatywy docenione!

Wielkie gratulacje należą się Teatrowi Ósmego Dnia i Teatrowi Strefa Ciszy. Oba dostały dotację od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem priorytetu ministerstwa jest wspieranie najwartościowszych zjawisk i trendów we współczesnym teatrze i tańcu.

Teatr Ósmego Dnia otrzymał wsparcie na drugą edycję Festiwalu Premier "OFF: PREMIERY / PREZENTACJE". W ubiegłym roku mieliśmy szansę zobaczyć spektakle: „Osad”, Teatr Krzyk, Maszewo, „Stypa” Rafała Urbackiego i Witolda Mrozka, „Bóg zapłać” Kuby Kaprala i Dominika Złotkowskiego, a także „WTF” grupy AnonyMMous.org. Udało mi się obejrzeć ten ostatni i muszę przyznać, że warto było się na niego wybrać. Ciekawy scenariusz, inteligentnie wplecione ironiczne komentarze – całość naprawdę interesująca. I co najważniejsze – spektakl naprawdę skłania do refleksji.

Teatr Strefa Ciszy otrzymał najwyższą dotację z Urzędu Miasta Poznania – aż 115 i 100 tys. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa narodowego na realizację projektu Centrum Rezydencji Teatralnej Scena Robocza. Zaledwie w ciągu kilku miesięcy (projekt ruszył we wrześniu 2012) mieliśmy szansę obejrzeć m.in. spektakl „Dlaczego muzyka jest lepsza?” grupy komuna//warszawa i „Tragedia w lumpeksie, czyli opowieść o przeciętnym Polaku (i Polce)” w wykonaniu trio Elsner_Kapral_Pawełska (będziecie go mogli obejrzeć również w najbliższa sobotę, 9 lutego ).

Wsparcie otrzymają również moje ulubione festiwale. III Festiwal Stara Gazowania, z którego poprzedniej edycji wciąż pamiętam niezwykły spektakl „Czas matek” Teatru Ósmego Dnia). To niesamowite i imponujące przedstawienie o macierzyństwie, precyzyjnie przygotowane, zarówno pod względem aktorskim, wizualnym, jak i technicznym. Kostiumy, scenografia, rekwizyty są naprawdę  imponujące. Nie mogę nie wspomnieć o doskonałej muzyce, której autorem jest Arnold Dąbrowski. Jest przejmująca i intrygująca. Dopasowana do tego, co się dzieje na scenie, podkreśla wszystko to, co ważne i wzbudza wiele emocji. Wzrusza, a zarazem buntuje przeciwko cierpieniu i niesprawiedliwości. Całość absolutnie obłędna. Ponadto, dotacja z Urzędu Miasta zasili również 17. Festiwal Teatralny Maski. Centrum Kultury Zamek, które zdobyło odpowiednio 200 i 250 tys. zł. na teatralno-taneczny projekt "# nie jesteś mi obojętny" i festiwal folkowy Ethno Port. Dotację otrzymały również trzy festiwale filmowe – Transatlantyk, Animator i Ale Kino!, a ponadto Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Tranzyt.

Polecam Wam również przyjrzeć się wydarzeniom, których organizatorzy wnioskowali o przyznanie dotacji. Znalazłam tam kilka ciekawych wydarzeń i inicjatyw, o których wcześniej nie słyszałam np. Festiwal Kultury – Ukraińska Wiosna 2013.

Więcej o dofinansowaniach przeczytacie tu.

  piątek, 08 lutego 2013, szlakteatralny

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Zateatralniona Jeżycomanka
Ja o sobie? Miłośniczka teatru, dobrego smaku, oryginalnej przestrzeni zakochana w poznańskich Jeżycach. Ułożyłam sobie w głowie mój szlak teatralny. Lubię nim wędrować.
Nie wszystkie multimedia, które umieszczam na blogu, są moją własnością. Dlatego umieszczam pod nimi linki do stron, z których pochodzą