Blog > Komentarze do wpisu

Festiwal Teatrów Marcinek tuż tuż!

Już niedługo (8-10 marca 2013) odbędzie się XIII Poznański Festiwal Teatrów MARCINEK 2013.

Marcinek, czyli popularna nazwa I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, jest organizatorem tego niezwykłego wydarzenia. Pomysłodawcą Festiwalu był nauczyciel języka polskiego z I LO  i polonista teatrolog z wykształcenia -  pan Andrzej Dymitrowski. Festiwal trwa 3 dni, pierwszego odbywają się wykłady i warsztaty, a dopiero w ostatnim dniu prezentowane są przedstawienia, które zostały zakwalifikowane przez Radę Artystyczną. W tegorocznej edycji wezmą udział zespoły m.in. z Krakowa, Białegostoku, Szczecina i Częstochowy.

Tu liczy się przede wszystkim talent, to, co człowiek potrafi zrobić ze swoim głosem, ciałem, jak to wszystko łączy. Pewnych braków warsztatowych nie ukryją rozbudowane dekoracje z bardzo prostego powodu – młodzi aktorzy nie mogą użyć dużych elementów plastycznych. Pod uwagę brany jest zarówno dobór repertuaru, oryginalność wyrazu aktorskiego, oczywiście umiejętności aktorskie i, co ciekawe, wartości wychowawcze.

Festiwal jest skierowany do młodych pasjonatów teatru, a dokładnie do gimnazjalistów i licealistów. Na scenie I LO mogą zaprezentować swoje umiejętności aktorskie, ale również dowiedzieć się nieco więcej na temat teatru. Młodzi aktorzy poznają bliżej osoby, które zawodowo zajmują się teatrem i mogą uzyskać od nich wiele niezwykle cennych wskazówek. Ponadto, są oceniani przez wybitne jury. Dotychczas zasiadali w nim m.in. prof. Ewa Czaplińska, teatrolog z Katedry Dramatu, Teatru i Widowisk przy Instytucie Filologii Polskiej UAM w Poznaniu czy Paweł Szkotak, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu, a także założyciel Teatru Biuro Podróży. Młodzi adepci sztuki teatralnej mogą liczyć na radę i wsparcie profesjonalistów, którzy doradzą, nad czym powinni popracować. W efekcie poziom spektakli z roku na rok jest coraz wyższy, a i coraz więcej grup ubiega się o słynnego już Marcinka, statuetkę wykonaną z brązu, która jest nagrodą w Festiwalu.

Choć początkowo Festiwal Teatrów Marcinek był wydarzeniem bardzo amatorskim, to obecnie jest nieodłącznym elementem zestawienia ważnych wydarzeń teatralnych w Poznaniu. Każda kolejna edycja Festiwalu gromadzi coraz szersze grono publiczności.

Więcej o wydarzeniu możecie przeczytać na stronie Festiwalu.

Tutaj możecie zobaczyć, jak wygląda scena.

Spot reklamowy Festiwalu możecie zobaczyć tu.

Jesteście ciekawi, jak to wyglądało w ubiegłych latach? Relację z Festiwalu możecie znaleźć tu.poniedziałek, 25 lutego 2013, szlakteatralny

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2014/11/09 20:15:28
Kiedy bedzie następny festiwal? Ostatnio dostałam od nich fajne wizytówki (druk jakiś taki lśniący) i nie wiem czemu ale utkwili mi jakoś w pamieci :)
Zateatralniona Jeżycomanka
Ja o sobie? Miłośniczka teatru, dobrego smaku, oryginalnej przestrzeni zakochana w poznańskich Jeżycach. Ułożyłam sobie w głowie mój szlak teatralny. Lubię nim wędrować.
Nie wszystkie multimedia, które umieszczam na blogu, są moją własnością. Dlatego umieszczam pod nimi linki do stron, z których pochodzą